- na panáka nevieš cúvať
- nevieš sa pohybovať v problémových prostrediach
- nevieš prekonať úzky priestor
- nemáš plutvy pod kontrolou
- postav sa na panáka a vymeň si masku 1 meter nad dnom
- v panákovi máš prirodzene plutvy dolu a v trime hore
- a mnoho iných dôvodov …
Keď ovládaš trim, je úplne jedno aký máš výstroj.
Všeobecne sa pod trimom rozumie vodorovná poloha s tým, že máš pod kontrolou veci ako sú vztlak, pohyby rukami, nohami, jednoducho svoje telo máš pod kontrolou. Aj pri zameraní sa na inú činnosť len ako na uvedomovanie si svojej polohy.
Trim je komplexná záležitosť, ktorej ovládanie hovorí o vyšších potápačských schopnostiach potápača. Určíte to nie je ľubovoľná poloha, hlavne keď je prirodzená, ako sa často uvádza. To by sa potom pod trimom dala nazvať aj keď je potápač po kolená v blate, lebo pre niektorých je to fajn poloha.
Podľa mňa, naučiť sa dobre potápať je hlavne o dvoch veciach: hlave a pohybe pod vodou. Všetko ostatne sa dá naučiť z internetu alebo knihy.
Preto by kurzy potápania mali byť o naučení používania hlavy pod vodou a efektívnom pohybe.
V príležitostnom (dovolenkovom) rekreačnom potápaní je to ale v podstate jedno. Kto neprekračuje hranice svojej certifikácie z výnimkou barotraumy si nemôže ublížiť.
Polemizovať o výhodách trimu a panáka sa dá iba vtedy keď obidva spôsoby ovládaš. Ak poznáš iba jednu vec o druhej môžeš iba teoretizovať. A to že sa niečo zdá logické, v reále to tak byť nemusí.
Trim dáva výhodu… predovšetkým smerom k bezpečnejšiemu potápaniu.
Peter Kubička