SME a ja :-)

Priznám sa, že sa dosť bavím nad konšpiračnými teóriami prečo som sa v poslednom čase vyskytol 2x v SME. Vysvetlenie je jednoduché a ako to v živote býva, častokrát zohrá v našom živote náhoda. Alebo že by nie? 🙂

Story 1)
Pre niekoľkými mesiacmi mi prišiel email od niekoho koho som nepoznal približne s týmto textom: “… v spolupráci s O2 robíme pre TV SME reláciu v ktorej mapujeme biznis na Slovensku o ktorom sa veľmi nepíše a radi by sme zmapovali férový a zaujímavý slovenský biznis.” Potom ešte pár slov o tom, že cez niekoľkých ľudí pozná moje produkty a či by nemohli spraviť video pre tento seriál aj o mne. V prvom momente mi napadlo, že si so mňa niekto vystrelil, ale keď som si našiel na internete meno toho, kto bol pod tým podpísaný, zistil som, že sa jedná o veľmi zaujímavého človeka. Scenárista, režisér viacerých projektov a na nete má viacero veľmi zaujímavých prednášok. Po niekoľkých mailoch sa mi ozvala produkčná a porozprávali sme sa. Ako prvé som jej povedal, že mi nejde o žiadnu medializáciu a budem rád, ak si vyberú niekoho iného. Jednak z dôvodu toho, že 99,99% výrobkov, ktoré vyrábam a predávam, ide do zahraničie a tam naše média nečítajú (inými slovami že to ako reklamu nepotrebujem). A z druhého dôvodu, čo sa týka kurzov potápania, každý kto sa len trochu orientuje v potápaní, ma pozná (samozrejme myslím pokročilé a technické potápanie). Ale nakoniec som bol vybratý a zbytok je o skvelej pätici ľudí, ktorí tvorili štáb a spolu sme strávili takmer dva dni.
Vzniklo toto video:
http://tv.sme.sk/v/29800/slovak-ma-uspech-vo-svete-vymyslel-pritom-kruzky.html
v rámci seriálu:
http://tv.sme.sk/relacia/fer-cesty-jakuba-ptacina/
a tento projekt financovalo O2 Slovensko.

Story 2)
Pred nedávnom som napísal blog o potápaní:
http://blog.kubi.sk/potapanie-je-sposob-ako-zazit-euforiu/
Zverejnil som ho v sobotu poobede a v nedeľu ráno mi zazvonilo telefónne číslo, ktoré som nepoznal. Predstavil sa mi človek, ktorý robí pre SME rozhovory a že čítal môj blog. Ďalej pokračoval, že SME robí v letné rozhovory so zaujímavými ľudmi a jedna skupina, ktorej by sa chceli venovať sú aj potápači. Podľa toho čo si o mne prečítal, asi tomu rozumiem a či by som bol ochotný urobiť rozhovor o potápaní. V podstate som súhlasil, ale vopred som radšej povedal, že rekreačné a dovolenkové potápanie nie je moja káva a že sa venujem výlučne pokročilému a technickému potápaniu. Tému akceptoval a nasledovalo už len dohodnutie termínu, času rozhovoru a fototermínu pre fotografa zo SME.
Následne vznikol a vyšiel tento rozhovor:
http://www.sme.sk/c/7299453/potapac-rychlokurzom-potapania-uz-neprejde-len-hlupak.html
pre projekt:
http://www.sme.sk/c/7247156/ludia-slovenska.html
ktorý financuje Embassy of the United States of America.

Summary:
To je celá dvojstory nie je žiadna recipročná reklama, umelé uprednostňovanie, prezentácie za iným účelom, kamarátske vzťahy, bartre alebo záväzky. Nikoho z ľudí s ktorými som sa stretol pri Story č.1 a aj potom Story č.2 nikdy predtým nestretol, nepoznal a vlastne ani zo SME nikoho nepoznám a ani náhodou to nie je tak, že by som si to tam dohodol za nejakú protislužbu alebo cez kamarátske vzťahy.

Nemyslím si že som výnimočný tým čo robím. Iba to čo robím sa snažím robiť výnimočne dobre. Ak si to niekto všimol som rád.

Čo je na tom pre mňa najpozítivnejšie? Nie je to tá medializácia toho čo robím. Ani to že som sa objavil v médiách ako osoba a že som sa “posral sám zo seba”. Na to mám už dosť pokročilý vek, aby som vedel, že toto sú iba kapitolky života života a ja som si už svojich niekoľko “slávnych päťminutoviek” vybral (osobne si veľmi cenním veľký úspech podujatia, ktoré som organizoval – International Techmeeting 2012). Mňa na tejto dvojstory najviac potešilo, že sú okolo nás veľmi normálny a šikovní ľudia s ktorými som sa mal možnosť spoznať a ktorí robia veci na základe informáciií z vonku a nie iba cez kamarátske “bartre a vzťahy”.

To je celý príbeh.

Na jednej strane sa jednalo o náhodu… ale skutočne o náhodu? Keď robíte dobre a seriózne veci, ktoré máte radi, tak si toho časom niekto všimne. Pracujme a bavme sa tým čo robíme, to je najlepšia motivácia pre spokojný, šťastný a úspešný život. Vykašlime sa na závisť a nadávanie pri sedení za počítačom a písaním negatívnych príspevkov na iných. Túto energiu venujme sebe, rodine, okoliu, práci a životu.

Peter Kubička